Kas asociējas ar marku Jeep? Tieši tā: bezceļnieki, piemēram, zināmais Wrangler vai tas pats Grand Cherokee. Bet kāds sakars ar Jeep – kraviniekam redzamā attēlā? Vistiešākais.
Kas asociējas ar marku Jeep? Tieši tā: bezceļnieki, piemēram, zināmais Wrangler vai tas pats Grand Cherokee. Bet kāds sakars ar Jeep – kraviniekam redzamā attēlā? Vistiešākais.
Ķīniešu tieksme kopēt svešu marku automobiļus ir neizskaužama: BMW X5, Rolls-Royce Phantom, Range Rover Evoque – sarakstu var turpināt ilgi. Pilnam komplektam trūka ja nu vienīgi Ferrari. Nepatīkamo nolaidību pirms kāda laika laboja viens talantīgs ķīnietis. Drošais entuziasts nolēma viens pats paņirgāties par itāļu autorāžotāju.
Situācija ar mūsdienu autoražošanu
Tadu izturīgu mašīnu, kā, piemēram, klasiskais Gelandevagens, kur var nobraukt bez kapitāla remonta gandrīz 900 000 t.km, šodien jau gandrīz nav. Šodien mašīnas ir augsti tehloloģiskas. Bet nerakstīts likums: jo konstrukcija ir sarežģītāka, jo tā ir mazāk izturīga. Viss tas pilnā mērā ir attiecināms uz mūsdienu automobiļiem. Kas būs ar ekspluatācijas izturību, ja šo sarežģīto konstrukciju regulāri mēģināt padarīt lētāku, tajā pašā laikā mēģinot neatpalikt modeļu-marketinga sacīkstēs?
Как уже не раз говорилось, мы – не журналисты. Мы – автомеханики (действующие или бывшие), которые немного научились писать. Поскольку имеется прошлый опыт инженера и авто-электрика, некоторые знакомые по старой памяти продолжают обращаться за советом или помощью.
Банальная попытка замены перегоревшей лампочки или установка диодов, требующая снятия приборной панели, может привести к неожиданным повреждениям.
Американцы любят делать все масштабно. Это – как раз тот случай: житель США решил украсить свой старенький пикап GMC к рождеству и Новому году. Сделал он это несколько специфически.
Interesanta ASV Ziemassvētku tradīcija
Tātad, aina: sestdienas rīts, neliela amerikāņu pilsētiņa, un pēkšņi sāk skanēt ugunsdzēsēju sirēnas. Kaut kas deg? Par laimi – nē.
Reiz uz mūsu ceļiem bija daudz kompaktu Multicar kravinieku, kuri tika ievesti no toreizējās VDR un izmantoti pārsvarā komunālajām vajadzībām. Pēc tam šie spēkrati pamazām izgāja no lietošanas, un šodien pie mums tie vairs tik pat kā nav sastopami. Taču Multicar nekur nav izzuduši. Šodien šie automobiļi ir gana pieprasīti gan pašā Vācijā, gan dažās citās valstīs.
Такие люди, как путешественник Гюнтер Холторф, вызывают искренне уважение. К слову, Гюнтер – далеко не единственный человек, посвятивший свою жизнь путешествиям. Подобных экстремалов, в хорошем смысле этого слова, гораздо больше, чем можно подумать. Один из них – белорусский мотопутешественник Владимир Ярец.
Jo tālāk, jo vairāk uz Eiropas ceļiem paliek automobiļu ar APK. Bet tos, kā zināms, nav ieteicams buksēt. Labāk vest ar evakuatoru. Evakuatoru arī paliek vairāk, bet to konstrukcija mainās saskaņā ar mūsdienu prasībām.
Tā ir sanācis, ka vienkāršiem pilsoņiem ieraudzīt, piemēram, NATO valstu iznīcinātājus – daudz vienkāršāk nekā alianses inžinierkaraspēka tehniku. Aviācija vismaz tiek parādīta paraugdemosntrējumos, bet spectehnika, parasti, tajos neņem dalību.