Mēs rakstījām par sešriteņu «Mercedes-Benz», «Volvo» un pat «Moskvič». Patiesībā vēsturē šādu spēkratu ir bijis ievērojami vairāk. Viss sākās tālajā 1912. gadā.
Tolaik ASV dzīvoja konstruktors Miltons Rīvss, kurš publiskai apskatei izstādīja 6-riteņu automašīnu «Sextoauto».
Mašīnas cena tika noteikta 4 500 $ apmērā, kas bija milzīga summa, tāpēc pircējs netika atrasts.
Ievērojāt, ka uz 6-riteņu spēkrata reklāmas plakāta ir rakstīts «Octoauto’s Sister»? Izrādās, ka bija arī Octoauto auto, ar astoņiem riteņiem.
MB Gelandewagen priekštecis bija Mercedes-Benz G4, kurš tika radīts 1934. gadā.
Piedziņa bija uz 4 aizmugurējiem riteņiem. Zem pārsega – 8-cilindru rindas dzinējs (jauda – 100-115 z.s., tilpums – 5l). Mercedes-Benz G4 tika radīts militārajām vajadzībām, taču, augstās maksas dēļ, tika izmantots tikai parādēs.
Seši riteņi sacīkstēm uz asfalta seguma? Jā, tas ir «Pat Clancy Special» (1948).
Amerikāņu konstruktors un sacīkšu braucējs Pets Klensijs radīja 6-riteņu bolīdu leģendārajām «Indy-500» sacīkstēm. Papildus riteņu pāris aizmugurē bija paredzēts, lai uzlabotu saķeri ar ceļu un noturību, braucot lielā ātrumā.
Seši riteņi uz asfalta sevi attaisnoja. Formula-1 bolīds «Tyrrell P34» (1976) ieguva galveno balvu Zviedrijas Lielās balvas sacīkstēs. Papildus riteņi tika uzstādīti priekšā, nevis aizmugurē. Bija izstrādāta speciāla priekšējā piekare, ar četriem grozāmiem riteņiem, un maza diametra riepas.
Analoga konstrukcija tika pielietota «Panther 6» (1977), kurš bija aprīkots ar 400 z.s. V8 no «Cadillac».
Ievērības cienīgs – «Sbarro Function Car» (1978).
Šveicietis Franko Sbarro kļuva slavens pateicoties saviem neparastajiem projektiem. Viņš no «Cadillac Eldorado» radīja 3-riteņu māju uz riteņiem.
Automašīnai atradās pircējs: tas bija arābu miljonārs Džozefs Adžadž.
Cits Formula-1 sešriteņu bolīds – «Williams FW08B» (1982).
Pēdējā brīdī spēkrats tikai noņemts no sacīkstēm: izmaiņas reglamentā liedza spēkratiem ar 6 riteņiem piedalīties Formula-1 čempionātā.
Filmā «Lielisko džentlmeņu līga» ( 2003.g.) ir redzams 7 metrus garš, 6-riteņu kabriolets «Nautilus Car». Tas nav grafikas efekts, bet gan ir īsta mašīna, kura tika radīta uz «Land Rover» šasijas un aprīkota ar 4.2 l V8 motoru.
Cits kino paredzētais auto – «Ford Thunderbird FAB 1» (2004), kurš piedalījās mākslas darbā «Vētrasputni».
«Covini» C6W (2004) tika būvēts gandrīz 30 gadus. Tas ir 4.2 metrus garš kabriolets, ar karbona virsbūvi un 4.2 l 440 z.s. V8 dzinēju no «Audi». Maksimālais ātrums ir 300 km/h.
Pastāv vairāki citi interesanti 6-riteņu eksemplāri, un tāpēc pēc kāda atkal atgriezīsimies pie šī temata.