2015. gada decembrī pagāja 40 gadi kopš brīža, kad no Jelgavas rūpnīcas konveijera nogāja pirmie RAF-2203. Modeļa projekts tika izstrādāts vēl agrāk – pirms 50 gadiem, 1965. gadā, kad ražotnes Jelgavā vēl nebija.
1965. gadā divas RAF konstruktoru grupas, neatkarīgi viena no otras, sāka projektēt un būvēt divas eksperimentālās mašīnas. Ideja – modelis, kurš nāktu RAF-977 vietā.
No diviem automobiļiem tika izvēlēts labākais, kurš tika atrādīts Maskavā. Iniciatīva guva panākumus: tika piešķirti līdzekļi ražošanai un pieņemts lēmums par fabrikas būvniecību Jelgavā. Tās būvniecība sākās 1969. gadā, kuras laikā konstruktori līdz galam izstrādāja jauno modeli.
Uz daudziem gadiem, RAF-2203 kļuva par galveno modeli rūpnīcā, kuras ražošanas jaudas bija 25 000 spēkrati gadā.
Drīz pēc vienkāršo mikroautobusu masveida ražošanas sākuma, sāka ražot dažādas modeļa modifikācijas. Viena no pirmajām – ātrās palīdzības mašīna RAF-22031.
1980.gados parādījas versija TAMRO-RAF – reanimobils, kurš tika būvēts sadarbībā ar Somijas kompāniju TAMRO. Valsts budžetam katra mašīna maksāja 40 000 dollaru.
Kopā pastāvēja vairāk nekā 100 modifikācijas, dažādiem nolūkiem: pārvietojamās laboratorijas, milicijas un štābu automobiļi u.c. 1990. gadu sākumā uz RAF-2203 pamata tika ražotas pat inkasācijas bruņumašīnas. Tiesa gan ar to nodarbojās privātfirmas.
Uz RAF-2203 pamata mēģināja būvēt arī piekabes-vasarnīcas. Bet diemžēl projektu neizdevās realizēt
Bija pat elektromobilis ar priekšējo piedziņu.
Viena no visizplatītākajām RAF-2203 pielietošanas sfērām – maršruta taksometri. Rafiņi strādāja par taksīšiem visā PSRS.
Automobilis pat tika eksportēts uz ārvalstīm.
Kad RAF auto kļuva pieejami iegādei privātpersonām, autoīpašnieku priekiem nebija robežu. Plašo salonu varēja pārveidot kā sirds vēlējās.
RAF-2203 bija daudz plusu, tomēr netrūka arī trūkumu: spēkrats bija visai nestabils, nedrošs avārijās u.t.t. Arī ražošanas kvalitāte reizēm varēja būt labāka. Jau 1980. gadu sākumā kļuva acīmredzams, ka modelis ir morāli novecojis un tam ir vairāki konstruktīvi trūkumi. Tieši tāpēc, visas konveijera dzīves laikā, modelis vairakkārt tika modernizēts.
1980. gadu beigās – 1990. gadu sākumā bija domas aizstāt RAF-2203 ar modernāku modeli, bet šīs idejas netika realizētas: rūpnīca pārstāja darboties.
Lai arī RAF-2203 nebija ideāla mašīna, daudziem tā paliks siltās atmiņās. Un tas nav pārsteigums: RAF-2203 – vesels laikmets tā laika automobiļu dzīvē. Tāpēc ir bēdīgi, ka no rafiņiem pāri palika tikai modelīši, bet no Jelgavas ražotnes – atmiņas.