Šodien daudzām automobiļu markām ir savi muzeji. Piemēram, ir BMW, ir Porsche un citi muzeji. Rumānijas kompānijai Dacia arī ir neliels muzejs. Bet, sakarā ar to, ka tas ir tehniskā centra izveidots, tad tas ne gluži ir muzejs, bet tā eksponāti ir diezgn interesanti.
Kā autoražotājs, Dacia sākās ar licences iegādi Renault 12 ražošanai 1968. gadā. Mašīna tika ražota praktiski bez izmaiņām ar nosaukumu Dacia 1300.
Ar laiku Dacia aizgāja no tiešās kopēšanas un sāka meģināt izstrādāt automašīnas patstāvīgi. Rumānijas prezidenta limuzīna makets (1989. gads).
Vēl pirms 30 gadiem automobiļi tika projektēti tādā veidā, turklāt ne tikai rumāņu autorūpnīcā.
1999. gadā Dacia akcijas izpirka Renault. Zem franču ražotāja patronāžas, rumāņu rūpnīcas lietas sāka uzlaboties. Par pirmo lielo panākumu kļuva modelis Logan, kurš iekaroja lielu popularitāti gan Eiropā, gan daudzās citās valstīs.
2007. gadā Bukarestē tika atvērts dizaina centrs, kurš ieguva nosaukumu Renault Design Central Europe. Uz to atbrauca strādāt pieredzējuši speciālisti no Francijas. Sākuši ar plastilīna maketiem, Dacia konstruktori un dizaineri, ar franču kolēģu palīdzību, tika līdz no metāla veidotiem pilnizmēra konceptiem.
Perspektīvo auto maketi, kuri tika radīti zem Renault patronāžas.
Šis koncepta auto ar nosaukumu Duster tika stādīts plašākai publikai Ženēvas autosalonā 2009. gadā.
Ar sērijveida Duster, kura ražošana sākās nākamajā gadā, šim spēkratam nav nekā kopīga. Drīzāk, tas pat nav koncepts, bet gan šovkārs, Eiropas publikas intereses veicināšanai.
Kas attiecas uz sērijveida Duster, tad tā dizainu rumāņu tehniskā centra speciālisti izstrādāja patstāvīgi. Lūk, daži interesanti fakti par automašīnu: tā bāzējas uz Nissan B0 platfrormas, kopā ar Nissan Juke. Platforma tika ievērojami modificēta citu tiltu un pilnpiedziņas sistēmas Nissan All Mode 4×4-I izmantošanai, kura tiek pielietota arī Renault Koleos, Nissan X-Trail, Nissan Qashqai un Nissan Juke. Maksa par Dacia Duster izstrādi sasniedza €290 milj., bet aptuveni 70% komponentu – paņemti no esošiem uz to brīdi automobiļiem.
Atgriezīsimies pie eksponātiem. Uz sagrieztā Logan piemēra tiek demostrēti tehniskie risinājumi, kuri tika izmantoti šī nedārgā auto konstrukcijā.
Tam līdzās – Logan MCV bez jumta: 7-vietīgā salona iekšējā plašuma demostrācijas nolūkos. Starp citu, šie uzskates līdzekļi savulaik arī tika izstādīti Ženēvas autošovā.
Interesanti izskatās studentu tehniskā centra izstrādes. To starpā – 6-riteņu pikaps Duster ar nosaukumu Dustruck.
Riteņu formula – 6×4, trešai asij nav piedziņas vārpstu. Bet piekare – pilnībā neatkarīga.
Duster limuzīns, kurš tika uzbūvēts vienīgā eksemplārā.
Salonā ir manāmas markas sērijveida modeļu detaļas.
Vēl viens interesants modelis – elektriskais Logan.
Eksponāti no sērijas «Kā tas ir iekārtots». Tas ir Dacia 1300 (Renault 12) motors, 1968. gads.
Bet šis ir mūsdienu dzinējs. Kā sakās, starpība ir redzama ar neapbruņotu aci.
Uzskates līdzeklis: no kā sastāv motors.
Mūsdienu mašīnās – daudz elektronikas. Pat samērā vienkāršā Logan tās nav maz: uz šī stenda uzskatāmi parādīts viss modeļa elektriskais pildījums.
Tālāk sekojošie – nav vairs eksponāti, bet gan tehniskā centra izstrādes. Šīs ir cpeciālās Dacia Duster versijas. Dažas no tām tika uzbūvētas kā prototipi, bet dažas – gatavas sīksēriju ražošanai.
Interesants eksemplārs – pikaps uz Duster bāzes.
Automobilis tika uzbūvēts ierobežotā tirāžā 500 gab, pēc viena korporatīva klienta pasūtījuma.
Starp citu, Latīņamerikas tirgum pikaps tiek ražots sērijā. Tiesa gan, nevis tāds kā šis, bet ar 4-durvju kabīni. Mašīna debitēja pavisam nesen ar nosaukumu Duster Oroch.
Pikapa ražošanas perspektīvas Eiropai pagaidām nav noteiktas. Bet tas ir iespējams, ņemot vērā faktu, ka, piemēram, pikaps uz Logan bāzes ir iemantojis labu popularitāti.
Papildinot versiju armijas kamuflāžā – modelis priekš safari. Kāds safari Rumānijā? Runa nav par Rumāniju, bet gan par Āfriku, kur Duster arī ir ļoti populārs.
Vēl viena specversija – ātrās palīdzības auto.
Līnija būtu nepilnīga bez policijas modifikācijas.
Duster ar vērstuvi-sniega tīrītāju. Paredzēts komunāliem dienestiem. Aizmugurē ir reaģentu kaisītājs.
Kāpurķēžu Duster, kurš tika radīts pēc Rumānijas armijas tehniskā reglamenta. Pagaidām – vienā eksemplārā. Bet intereses no armijas vadības gadījumā, Dacia speciālisti ir gatavi to laist sērijā. Salons – tāds pats kā parastam Duster, izņemot Blackout sistēmas svirslēdžus, kuri atslēdz visu apgaismojumu spēkrata salonā un ārpusē, pamanamības samazināšanai. Šajā brīdī ieslēdzas arī speciālie armijas lukturi, kuri spīd tikai uz leju.
Dzinekļi ar ACF logotipiem ir samontēti uz standarta pilnpiedziņas Duster rumbām.
Klīrens – vairāk nekā ievērojams. Principā, iznāca portālie tilti. Īpaši smagiem bezceļiem, automobilim priekšā ir vinča.
Protams, ka tas nav viss, ko var apskatīties. Kā jau tika minēts, improvizētais muzejs atrodas Rumānijas autorūpnīcas tehniskā centra paspārnē. Šis centrs ir atsevišķa stāsta vērts, bet tāpēc ir plāni tuvākajā laikā atgriezties pie šī temata.