Kas teica, ka meiteņu iesaistīšana transportlīdzekļu reklāmā – mūsdienu parādība? Tas tika darīts pat PSRS laikos. Piemēram, «Sarkanā Zvaigzne» mopēdu reklāmā jau kopš pagājušā gadsimta 70. gadu vidus piedalījās pievilcīgas daiļā dzimuma pārstāves.
Mopēds Rīga-12 tika ražots kopš 1974. gada. Eleganto dizainu izstrādāja Gunārs Gudiņš. Spēkrats tika aprīkots ar 2.2 z.s., 50 cm³ motoriņu, kuram bija papīra gaisa filtrs. Divu braucēju rīcībā bija 43 cm garš sēdeklis. 5.5 l degvielas tvertne, ar vienu uzpildi ļāva veikt aptuvini 235 km. Maksimālais mopēda ātrums – 50 km/h. 1977. gadā sāka ražot «restailinga» Rīga-16, ar kik starteri un uzlabotu apdari (attēlā).
Pastāvēja vairākas šādas reklāmas variācijas.
Daudzu padomju puišu sapnis – šosejas sporta mikromotocikls Rīga–19S, kurš nelielā tirāžā tikai izlaists 1982. gadā. Neskatoties uz pieticīgiem parametriem un nelielo svaru – nedaudz virs 60 kg, spēkrats bija pilnvērtīgs sacīkšu aparāts.
Sporta mopēds tika aprīkots ar augsti forsēto 50 cm³ 2-taktu motoru ŠK-50, ar šķidro dzesēšanu, kuram bija neticama jauda – 17 z.s. Pārrēķinot šādas ierīces atdeve būtu 340 z.s. uz darba apjoma litru. Dzinējs darbojās pārī ar 6-pakāpju PK. Pateicoties aerodinamiskam aptecētājam, Rīga-19S viegli pārsniedza 100 km/h.
1983. gadā «Sarkanā Zvaigzne» atklāja jaunu mopēdu klasi, ar 10-collu riteņiem – mini mokikus. Pirmais modelis ieguva nosaukumu «Mini», un tam pēc augstuma varēja noregulēt stūri un sēdekli. Sākumā spēkratam nebija aizmugurējās piekares, bet tad uzstādīja amortizatoru pāri. Mokika svars bija tikai 50 kg, un ar saliktu stūri to varēja ielikt automobiļa bagāžniekā.
Viens no visstilīgākajiem un modernākajiem 50 cm³ sērijveida, Padomju laiku mopēdiem bija mini mokiks «Stella». Tas tika ražots no 1980. gadu beigām līdz 1990. gadu vidum. Spēkrats tika aprīkots gan ar lietuviešu motoru V-501M (pārnesumi tam pārslēdzās ar kāju), kuru ražoja Šauļu velosipēdu-motoru rūpnīca «Vairas», gan ar dažādiem importa agregātiem: Čehoslovākijas Jawa, Francijas Peugeot un poļu Dezamet. Attēlā – Stella Babetta modifikācija, ar Jawa dzinēju, kura izcēlās ar cilindra horizontālo izvietojumu.
Ne velti saka, ka viss jaunais – tas ir labi aizmirstais vecais.