Ko mēs parasti ņemam nomā, atbraucot uz kādu valsti? Parasti tas ir automobilis. Bet, piemēram, Beļģijā var iznomāt arī kuteri.
Kanāli un upes – tie ir vēsturiskie flāmu (Beļģijas pamatiedzīvotāju) un kaimiņos esošo holandiešu ceļi. Te pastāv vesela dzīves uz ūdens kultūra: tie, kuri bija Amsterdamā, droši vien redzēja lielu daudzumu ar baržām, kuras ir pietauvotas pie krasta. Cilvēki tajās var dzīvot gadiem ilgi, bet tad vienā jaukā dienā pacelt enkuru un aiziet pa ūdeni dzīvot uz citu vietu.
Kanālu un upju ir daudz. Tāpēc nav pārsteigums, ka līdz pat šodienai daudzi Beļģijas un Holandes iedzīvotāji ūdens transportu vērtē tieši kā transportu: nevis brīvā laika pavadīšanas transportlīdzekli, bet gan, lai nokļūtu no viena punkta citā. Un, ja jau kuteri – tas ir masveida transports, tad kāpēc gan to nedot nomā kā automašņas? Kaut gan, protams, ka kuterus cilvēki ņem nomā tomēr vairāk kā brīvā laika pavadīšanas līdzekli.
Lūk, kuteri, kuri tiek doti arendā. Pakalpojums ir pieprasīts gan tūristu, gan vietējo iedzīvotāju vidū.
Labāk kuteri pieteikt iepriekš. Bet, ja atnākt no rīta, tad visdrīzāk, ka pieejami tomēr vēl būs.
Speciālas tiesības, ūdens transporta vadīšanai, netiek prasītas. Kuteris – 4-vietīgs, lēngaitas, pastaigu. Dzinējs – 9.9 z.s. Maksimālais ātrums – 7…8 km/h. Iziet ar tādu transportu kuģošanas pamatkanālos, kur kursē lielie kuģu – aizliegts.
Motors – piekaramais, bet vadības orgāni ir iznesti uz priekšu. Vadīšana – nav sarežģīta. Grūtāk ir bez pieraduma «parkoties» un tauvoties.
Minimālais nomas laiks – divas stundas: par to tiek prasīti 55 Eiro. Ņemot vērā kutera ātrumu, ar šo laiku gandrīz nekam nepietiks. Trīs stundas maksā aptuveni 80 Eiro, četras – 100 Eiro, bet par pilnu dienu vajadzēsies šķirties no 180 Eiro. Franšīze (ķīla) – 200 Eiro.
Instruktāža par vadīšanas pamatiem un drošības tehniku aizņem aptuveni 30 minūtes. Līdzi dod veselu grāmatu ar navigācijas noteikumiem un daudzām dažādām ūdens «ceļa» zīmēm. Tās pavisam neatgādina automobiļu zīmes.
«Kapteiņa» vieta – pa labi. Kreisajā pusē – ugunsdzēšamais aparāts un aptieciņa. Priekšā – ļoti maza kajīte.
Gulēt tur nesanāks: izmēri neļauj. Bet var paslēpties no lietus vai nolikt mantas.
Viens no kanāliem Gentes pilsētā.
Vietējo iedzīvotāju laivas ir noparkotas kā automobiļi gar ceļmalu.
Interesanti ir peldēt zem tiltiem. Atgādina izbraucienus ar kuģīšiem Pēterburgā vai Venēcijā.
Izejot aiz Gentes robežām, sākās bezgalīgās piestātnes un jahtu klubi. Te laivas stāv pavisam tuvu viena otrai.
Tuvojoties piestātnei, ir nepieciešams nomest ātrumu līdz 5 km/h.
Dažas zīmes ir saprotamas bez iepriekšējas sagatavošanas: netauvoties, necelt viļņus. Bet, ko nozīmē zilā zīme centrā – nav skaidrs.
Priekš daudziem Beļģijas iedzīvotājiem laiva – ir ne tikai transports, bet arī dzīves vieta vasaras periodā: kaut kas līdzīgs vasarnīcai. Bet reizēm – tā kalpo par dzīves vietu arī ziemas periodā.
Šķērsošanas ar lielu ūdens maģistrāli zīme. Kā jau tika minēts, ieiet tādā maģistrālē ar tādu laivu ir liegts.
Instrukcija paredz apstāties krustojumā un palaist garām pilnīgi visus kuģus, kuri iet pa kanālu. Ir pat luksofori. Ņemot vērā vājo dzinēju, kanālu ir jāšķērso uz pilnas gāzes.
Lūk, vēl daži skati.
Ārpilsētas mājas ar kuteri pie piestātnes. Dzīva te bez laivas – nav ērta.
Mājas un laivas mēdz būt dažādas.
Ja panāk ātrāks ūdens transporta līdzekli, tad jāspiežas pa labo pusi un jālaiž garām. Parasti, apdzenošie ir ļoti laipni un ar sapratni izturas pret tūristiem-iesācējiem iznomātajās laivās. Nomet gaitu, uzmanīgi apiet, bet daudzi vēl arī smaida un māj ar rokām, pateicībā par to, ka palaida viņus garām.
Maršruta gaitā bija apsolīts prāmis, kurš pastāvīgi kursē no viena krasta uz citu. To arī obligāti ir jāpalaiž garām. Lūk, šis prāmis. Tas ir mazs, velosipēdu pārmis: upe šķērso veloceliņu. Kājām gājējus šis transports arī pārvadā.
Pretimbraucošais transports.
Kanāla šķērsošana uz pretējo pusi. Pa kanālu braukā barža.
Lūk, tāda pati nomas laiviņa.
Bet, lūk, vēl viena. Kabrioleta tipa.
Interesanti: ka pat tad, ja paņemt kuteri uz visu dienu, tā paiet ļoti ātri. Protams, ka tas nav pats lētākais prieks. Tomēr, pozitīvs un iespaidi, kurus tas sniedz – viennozīmīgi ir tā vērti.