Lai arī kas ko teiktu, bet ir amerikāņu mašīnās kaut kāds īpašs šarms un savas rozīnītes. Viena no tādām – jumti, kurie ir noklāti ar vinīlu. Interesanti, ka mode uz šīm lietām ir saglabājusies līdz mūsdienām.
Speciālo pārklājumu jumtiem izdomāja vēl 1920. gados. Sākās viss ar ādu vai piesūcinātu audumu, bet, attīstoties ķīmijai, viss lēnām pārgāja uz vinīlu. Reiz bez tādas opcijas neiztika neviens nopietns un dārgs automobilis. Šodien tā ir vienkārši modes godināšana, lai gan dažiem autoīpašniekiem tas joprojām patīk.
Tradīcija – tipiski amerikāniska. Eiropā vinīla jumti kaut kā neiedzīvojās. Interesanti, ka tamlīdzīgu opciju Amerikā nereti piedāvā pat ražotāji vai dīleru saloni.
Vinīla jums – tikai amerikāņu marku mašīnas lieta? Ne tikai. ASV tādu jumtu var sastapt uz praktiski jebkuras markas mašīnas. Lūk, piemēram, Toyota Camry ar vinīla jumtu, kuru arī ir uzstādījis dīleris.
Vinīla jumtu popularitātes augstākais punkts bija 1960…1970. gadi. Cadillac auto modeļu rinda 1976. gadā bija dažādu variantu ar segumiem pārbagāta. Kaut gan, toreiz tas bija gandrīz vai dārgo spēkratu standarts.
Pastāv vairāki tamlīdzīgu jumtu stili:
Full – kad jumts ir pārklāts pilnībā. Auto ar tādu jumtu atgādina daļēji kabrioletu ar slēgto augšu.
Lūk, vēl viens Full.
Halo – gandrīz kā Full, tikai vinīls aiziet līdz durvju rāmjiem. Ārēji tas gandrīz nav manāms.
Landau (lasās «lando») – tiek pārklāta tikai jumta aizmugurējā daļa, padarot virsbūvi līdzīgu šim lando.
Vēl viens lando.
Canopy – diezgan eksotisks stils. Lando pretstats – tiek pārklāta tikai jumta virspuse no priekšējā stikla līdz aizmugurējam statnim.
Starp citu, automobiļi ar mīkstiem nobīdāmiem jumtiem ASV arī tiek dēvēti par Canopy.
Par vislielāko mūsdienu vinīla jumtu piekritēju Amerikā šodien var uzskatīt Lincoln marku. Viņu Town Car var iegādāties jebkurā stilā un ar jebkuru pārklājuma veidu.
Melnais Full.
Brūnais Full.
Zili-pelēkais Lando.
1970. gados vinīla jumts bija tik ļoti populārs, ka ar to gāja pat budžeta klases automobiļi. Starp citu, šajā laikā vēl mīlēja taisīt stilizēto plauktiņu uz bagažnieka jumta.
Tajā pat laikā autoražotāji mēģināja jaukt stilus. Lūk, Lando-Canopy.
Kā jau tika minēts, ASV ar vinīla jumtu ir pieejami ne tikai amerikāņu markas automobiļi. Turklāt, jau labu laiku. Lūk, piemēram, vecais Volvo ar Halo jumtu.
Mercedes-Benz W116, arī ar Halo.
Bet šī – Opel Commondore kupeja, 1977. gads.
Tiesa gan, vinīla jumtam ir viens trūkums: tas kalpo īsāku laiku nekā parastais un prasa papildus apkopi.
Ja tam nesekot, tad ar laiku jumts palikts tāds.
Tomēr, tamlīdzīga stila cienītājus nebiedē papildus tēriņi un rūpes. Jo, kā jau tika minēts, vinīla jumts piešķir automašīnai īpašu šarmu, bet par to nav žēl arī piemaksāt.