Atceraties Zaka Snaidera filmu «Watchmen», kur 1985. gada alternatīvo ASV cilvēki lidoja ar dirižabļiem, prezidents Niksons tika ievēlēts uz trešo termiņu, bet kostimētie varoņi maskās eksistēja reālajā dzīvē? Laikam, kaut kur eksistēja arī alternatīvā PSRS, kurā 1950…1970. gados cilvēki apguva Marsu, norakstītie cīņas roboti piedalījās sacīkstēs, «Volga» GAZ-21 bija stilīgs pikaps, bet no «Čaika» GAZ-13 radīja sacīkšu bolīdu. Vai visas šīs fantāzijas pastāv tikai uz papīra? Ne gluži. Alternatīvā realitāte pamazām iekļūst mūsdienās ar automobiļu kolekcijas modeļiem.
Projektu realizēja vairākas talantīgas personas. Iedvesmotājs – rūpnieciskais dizainers Andrejs Tkačenko: viena no viņa galvenajām aizraušanām ir automobiļi un to tūnings (kastomaizings).
Andrejs nav tikai dizainers, bet arī profesionāls ilustrators, ar ko ir izskaidrojams viņa darbu augstais līmenis.
Šodien viņš strādā uzņēmumā, kura nodarbojas ar VIP auto bruņošanu. Brīvajā laikā dizainers zīmē: viens no iecienītākiem virzieniem – amerikāņu hot-rodu retro futūrisms un estētika.
ASV automobiļi sniedz plašas kastomaizinga iespējas, tomēr šī tēma nav jauna. Tāpēc Andrejs nolēma pievērsties padomju automašīnām. Pēc dizainera viedokļa, vecās PSRS laiku mašīnas (daudzas no kurām ir ASV spēkratu kopija) ir ne mazāk interesants temats.
Talantīgā dizainera-ilustratora izpildījumā, retro futūrisma tēma, uz padomju spēkratu pamata, ieguva spožas krāsas.
Tā parādījās sacīkšu «Čaika» GAZ-13, karstie furgoni «Moskvič» un ZIL, kā arī daudzi citi automobiļi.
Pat vairāk: otrā sacīkšu automobiļa «Čaika» versija – nopietns aparāts dalībai Lemānas sacīkstēs.
Andreja Tkačenko fantāzija ir ļoti bagāta. Un ar automašīnām vien māksliniekam šķita par maz. Tāpēc viņš radīja veselu sociālistiskā retro futūrisma alternatīvo pasauli.
Tajā bija vieta gigantiskiem robotiem, kuri aktīvi tika izmantoti militārām vajadzībām un dažādās tautsaimniecības nozarēs, piemēram, palīdzēja apgūt neskarto Marsa augsni.
Andreja darbi nepalika bez ievērības. Par tiem ieinteresējās auto modelīšu kolekcionāri un ražotāji. Daži darbi tika atveidoti metālā (mērogs 1:43).
Tika pat organizēta mākslas izstāde, nostalģiskā stilā «Salut Red Motor». Tās laikā varēja iegādāties dažādus suvenīrus pēc A.Tkačenko darbu motīviem: pašas ilustrācija, minētos automašīnu modeļus, T-kreklus ar uzrakstiem.
Pasākums sevi attaisnoja gan no idejiskā, gan no komerciālā viedokļa: pieprasījums pēc tematiskiem suvenīriem izrādījās pat lielāks nekā tika gaidīts.
No malas tas var šķist nedaudz savādi: kāpēc kaut kādi izdomāti padomju hot-rodi un visas pārējās iepriekšminētās lietas izraisīja tādu lielu interesi? Laikam tā paša iemesla dēļ, kura dēļ kvalitatīvas fantastikas žanra filmas iekasē miljonus. No ikdienas dzīves reizēm gribas izrauties, un vismaz uz laiku nokļūt pasakā.
Полный список иллюстраций хот-родов советского автопрома можно посмотреть здесь:
https://www.instagram.com/grimm40/