Kāds transports kursē zem zemes? Pirmā atbilde, kas nāk prātā – metro. Gadās vēl pazemes tramvaji, bet to ir mazāk. Bet vēl pasaulē ir divas vietas, kur zem zemes kursē trolejbuss.
Viena no pazemes trolejbusu sistēmām atrodas ASV, Bostonā. Trolejbusa maršruti ir daļa no pilsētas ātrgaitas transporta sistēmas SilverLine. Tas ir kaut kas līdzīgs izceltām BRT autobusa līnijām.
Diezgan liels posms pilsētas centrā atrodas zem zemes, bet tad trolejbusi izbrauc uz virspusi.
Principā, tie ir ne gluži trolejbusi. Tie ir pa pusei trolejbusi, pa pusei autobusi. Tiem ir dīzeļdzinējs, liela degvielas tvertne kā vienkāršiem autobusiem.
Iemesls, kura dēļ tie zem zemes pārvietojās uz elektrības – saprotams: tas atrisina izplūdes gāzu tunelī problēmu.
Kāpēc kustībai pa pilsētu mašīnas gandrīz neizmanto elektro vilkmi? Arī gaiss pilsētā būtu tīrāks. Atbilde ir vienkārša: maršruts iet pa diezgan sarežģītiem samezglojumu un estakāžu posmiem, un ievilkt tur trolejbusu vadus būtu pārāk dārgi.
Intersanti, ka SilverLine sistēmas ietvaros, trolejbusi un autobusi neatšķiras pēc nosaukumiem: gan vieni, gan otri saucas – bus. Kaut gan, metro un tramvaju Bostonā arī sauc vienā vārdā – train.
Vēl viena pazemes trolejbusa sistēma atrodas Japānā. Tie ir tūrisma maršruti tuneļos, kuri ir iekārtoti Japānas Alpos.
Paši tuneļi tika uzbūvēti vēl 1960…1970. gados, un sākumā pa tiem kursēja autobusi. 1996. gadā to vietā tika palaisti trolejbusi, un tas uzreiz ievērojami atvieglināja tuneļu ventilācijas sistēmu.
Pazemes līnijas ir tikai divas. Pirmās garums – 3.7 km: uz tās ir trīs pieturas, brauciena laiks no vienas gala stacijas līdz otrai – aptuveni 10 minūtes. Maršrutu apkalpo 8 trolejbusi.
Otrā līnija ir garāka: 6.1 km, divas pieturas, laiks ceļā – ap 16 minūtes. Uz līnijas darbojas deviņi trolejbusi.
Viss maršruts iet zem zemes un tikai uz vienas līnijas trolejbusi uz 300 metru posma izbrauc virs zemes.
Līniju elektroapgāde – līdzstrāvas, 600 W.
Nokļūt uz pazemes trolejbusa staciju var pa kāpnēm vai arī ar paralēli kāpnēm kursējošo funikulieri.
Pabraukāt ar pazemes trolejbusu ierodas ne tikai tūristi, bet arī daudzi vietējie iedzīvotāji. Kā-nekā – eksotisks transports, jo visa pārējā Japānā troleibusi nekur nekursē.